Ana sayfa / Kitap / PİŞİRME YÖNTEMLERİ KİTABI

PİŞİRME YÖNTEMLERİ KİTABI

Kitap için tıklayınız…

ÖNSÖZ

Turizm, hizmet sektörünün lokomotifi olarak ülkemizin gelişimi ve tanıtımı açısından çok önemli bir alandır. Turizm sektöründe aşçılık mesleğinin yeri ve önemi konusuna gelince; Fransız Mutfağı, dünya mutfakları arasında birinci sırada yerini koruyup, gastronomi sektörünün ülkeye gelir getiren bir sektör olmasını sağlarken, Türk Mutfağı yıllarca turizm sektörünün gerisinde kaldı ve endüstrileşemedi. Başarılı olmak için eğitimli ve nitelikli personele ihtiyaç vardı.

Zamanla Türkiye’de aşçılık mesleği, diğer dünya mutfak kültürlerinin ve bazı yabancı şeflerin etkisiyle değer kazandı. Yeni pişirme teknolojilerinin gelişmesi ve yeni yöntemlerin kullanılması. Dünya Mutfağı’nın yanı sıra Türk Mutfağı’nın da gelişerek bugünkü hâlini almasını sağladı. Günümüzde profesyonel aşçılar Türk Mutfağı’nı uluslararası platforma taşımaya başladılar.

Türk Mutfağının dünyaya tanıtılmasında geleneksel öğrenme metodu olan usta-çırak ilişkisi yanında uluslararası düzeyde gastronomi ve dil eğitiminin de çok önemli bir yeri vardır. Bunun yanında aşçılar, yaşam boyu eğitim düşüncesiyle kendilerini devamlı yenilemelidirler.

Aşçılık, pek çok mesleği içerisinde barındıran bir meslektir. Aşçı; bir ressam kadar iyi tabak süsleyebilmeli, bir doktor kadar hijyenik olmalı ve bir aşçı kadar da yemeğe lezzet vermelidir.

Bir ülkenin büyük ülkelerle rekabet edebilmesi; her şeyden önce sağlıklı gıda ürünleri tüketen, sağlıklı ömür sürdüren nesillere bağlıdır. Ülkemiz için gelişme, ilerleme, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınma ancak sağlıklı nesillerle olur. Bunun için de sağlıklı beslenme çok önemlidir. Yaşam var oldukça, aşçılığın da var olacağı bir gerçektir. Aşçılığın, asrın elit bir mesleği olacağı ve şeflerin de çok daha iyi kazanacağı unutulmamalıdır.

Göz, mideden büyüktür“, aşçılık mesleği için önemli bir Alman atasözüdür. İnsanların önce gözünü doyurmak gerekir. Bunun için de yiyecekler güzel bir süsleme ile önce göze hitap edecek şekilde sunulmalıdır.

Çalışma hayatında sorunların üstesinden gelmenin ilk adımı bilmekten geçer. Gastronomi sektöründe de mutfak çalışanlarının kendilerine düşen görev ve sorumluluklarını hatırlatacak eğitim kaynaklarının yeterli olması gerekir. İşte bu nedenle bu kitabı yazdım. Eğitimle beraber var olan bu değerli kaynağın gastronomi dünyasına önemli katkılar sağlamasını ümit ederim.

Nevzat Eraslan
Öğretim Görevlisi

 

Bakmak istermisiniz

ÇİN MUTFAK KÜLTÜRÜ

  Video İzlemek İçin Tıklayınız…… Best free WordPress theme

Bir cevap yazın

Ankara Web Tasarım

Powered by keepvid themefull earn money