KETE

Malzeme Listesi:

1/2 kg. süt
1 paket instant maya veya 1/2 paket yaş maya
1,5 tatlı kaşığı tuz
Aldığı kadar un
2 yumurta
1 kahve fincanı zeytinyağı

İç malzemesi:
HOYİS (Hazırlanan iç malzemenin yöresel adı)

750 gr. tereyağı
1,5 tatlı kaşığı tuz
Un

Hazırlanışı:

Hamurun hazırlanması 1:
Önce sütü ılıtarak(1-2 dakika) hamurun hazırlanmasına başlayalım. İçine mayayı, tuzu koyup elimizle şöyle bir karıştıralım ve yavaş yavaş unu ilave edelim. Hamur, ekmek hamuru kıvamına gelince bir kahve fincanı kadar zeytinyağını ilave edip yağı hamura iyice yedirelim. Artık elimize yapışmayacak kıvama gelecektir. Devamında hamur 1 saat mayalanmaya bırakılır. Benim tercihim emaye veya cam bir kabın içinde mayalamaktır. Yazın oda sıcaklığı yeterli, kışın ise kalorifer üzerinde mayalandırılabilir.

Hoyisin hazırlanması 1:
Kısık ateşte eritilmiş tereyağına (ocaktan aldıktan sonra) tuz ilave edip, macun gibi olana kadar iyice karıştırın. Sonra azar azar yağın kaldıracağı kadar un ilave ederek hoyisi hazırlayalım.

Hamurun hazırlanması 2:
Mayalanmış hamuru biraz yoğurarak bütünleştiriniz. Mayalanan hamuru 30 eşit parçaya ayırın. Hepsini topak haline getirerek bekletiniz.

Hoyisin hazırlanması 2:
Biz bir sonraki aşamaya geçerek hoyisi aynı hamurda olduğu gibi 30 eşit parçaya ayıralım. Ketelerin üstüne sürmek üzere 2 yumurta sarısı, 1 yumurta akını 1 tatlı kaşığı zeytinyağını çatalla iyice karıştırıp bir kenarda bekletelim.

Şimdi ketelerimizin son halini vermeye başlayalım:
Hamuru açacağımız zemine azıcık un serpelim. Hamur topağından bir tane alarak avuç içinizle bastırarak inceltin. Bir topak hoyis alıp tam ortasına koyunuz. Kese gibi üst orta noktada hamuru birleştiriniz. Açılmaması için sabitleyiniz, avucunuzun içi ile bastırıp hafifçe, ters çevirin.
Tekrar avucunuzun içi ile orta noktadan başlayarak kenarlara doğru inceltiniz. Aynı işlemi yaparak tüm keteleri hazırlayınız.

Üç tepsi ketemiz hazır. Üzerlerini yemek çatalı ile sık bir şekilde çatalı batırarak delelim. Kabarmaması için, yumurtalı harcı sürüp, önceden ısıtılmış fırınınıza ( 190-200°C ) tepsileri koyarak pişiriniz.

Şefin Tavsiyesi:

Not: Büyük fırın tepsilerinden 3 tepsi çıkar. Bir tepsiye 9 adet kete sığar. Keteleri koyarken birbirlerine değmesinler, yapışmamaları için.

Kaynak: Artvinliyiz.net

Bakmak istermisiniz

PAŞA BÖREĞİ(AYDIN)

Kullanılacak Malzemeler: -500 gram un -3 yumurta -Tuz-Yeterince su   İç malzemesi için: -250 gram …

Bir cevap yazın

Ankara Web Tasarım

Powered by keepvid themefull earn money