Ana sayfa / Özel Günler / Anneler Günü / ANNELER GÜNÜ TARİHÇESİ

ANNELER GÜNÜ TARİHÇESİ

ANNELER GÜNÜ’NÜN TARİHÇESİ

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında kutlanmaya başlandı.

Anna Jarvis, annesini kaybettiğinde 41 yaşında bir bayandı.  Anna Jarvis, annesine yaşarken yeterince ilgi göstermediğini düşünüyordu. Anna Jarvis’in annesi Ann Maria 1905 Mayıs’ının 2. pazar günü ölünce, Anna Jarvis’in yıllarca sürecek üzüntüsü de başlamıştı.

Anna Jarvis, 1907 yılında bir arkadaşı ile birlikte her Mayıs ayının 2. pazar günü annesinin ölüm yıldönümü olan bugünü anneler için kutlama yapmaya karar verdi.

Daha sonra 10 Mayıs 1908 tarihinde West Virginia’daki bir kilisede ilk anneler günü kutlandı. ABD Başkanı Woodrow Wilson 1914’te Mayıs ayının 2. pazar gününü ‘Anneler Günü’ olarak ilan etti.

TÜRKİYE’DE ANNELER GÜNÜ
Türkiye’de Anneler Günü kutlanması ise Türk Kadınlar Birliği’nin girişimleriyle 1955 yılında başlamış ve o tarihten kutlanan bir gün olmuştur.

DÜNYA’DA ANNELER GÜNÜ
Anneler Günü dünyada farklı günlerde kutlanan bir gün olmakla beraber en geniş şekilde Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır.

Bakmak istermisiniz

YILBAŞI TARİHÇESİ

Best free WordPress theme

Bir cevap yazın

Ankara Web Tasarım

Powered by keepvid themefull earn money