Ana sayfa / Tarifler / İçecekler / SICAK ÇAY

SICAK ÇAY

Dökme çay için: her bir bardak çay için bir tatlı kaşığı kadar çay ekleyin.Bir demlik süzen poşet çaydan: üç bardak çay elde edilir.

Hazırlanışı:Kireçsiz iyi su ile semaverde veya demlikte hazırlanır. Her iki yöntemde de çayın rengi, kokusu ve yapımı aynıdır. Su önceden semavere veya alt demliğe konur ve kaynatılır. Üst demliğe kaynayan su alınır ve çok az dinlendirilir ve istenilen miktarda çay konur ve demliğin üzerine oturtulur. Buhar üzerinde 15-20 dakika dinlenmeye bırakılır. Sonra bardaklara arzu edilen koyuluğa göre önce demli çay, sonra sıcak su konularak, istek üzerine yanında şekerle servis edilir. 

Şefin Tavsiyesi:Porselen veya cam demlik çay demlemede daha iyi sonuç verir. Alt demlik sürekli kaynar ise üzerindeki çelik demliği de kaynatacağı için çay bir müddet sonra acıma yapar. Onun için çay demliği hiçbir zaman kaynatılmamalıdır. Gerekirse demlik içindeki çay posası alınarak uzun süre çay kullanılabilir. Çok çay elde etmek için üst demliğe çok miktarda çay koymak çayın acımasına neden olur. Onun için üst demliğin alacağı çay miktarına dikkat edilmelidir. Uzun süren yumuşak içimli çay için demlik süzen poşet çay kullanın.

Bakmak istermisiniz

Etsiz çiğ köfte

Malzemeler • 2 su bardağı • köftelik ince bulgur • 2 adet • orta boy …

Bir cevap yazın

Ankara Web Tasarım

Powered by keepvid themefull earn money