Ana sayfa / Özel Günler / Düğün ve Nişan / NİŞAN TARİHÇESİ
islami-nisan-merasimi

NİŞAN TARİHÇESİ

Nişan, evlenme yaşına gelmiş kız ve erkeklerin aileleri ve yakın dostları tarafından yörenin örf ve adetleri doğrultusunda evleneceklerine ilişkin bir çeşit söz vermedir. Evliliğe giden yol nişan diğer bir ifade ile “söz kesme” ile başlar, kına ve düğün ile son bulur.

Nişanda toplumdan topluma değişiklik gösteren bazı ritüeller olur. Nişan yapıldıktan sonra, gerek kız ve oğlan gerekse dünürler bir birlerini iyi tanımak adına sık sık bir araya gelirler. Ancak kız ve oğlanın bir araya gelmesi, genellikle kızın ailesinden kızın bir yakını eşliğinde gerçekleşir.

Nişan resmi bir evlilik adımı değil sadece kişilerin birbirlerine olan duygularını dışarıya karşı resmileştirmenin ön adımı olarak gösterme şeklidir. Evlenecek olan çiftlerin daha samimi ve yakın olmasını sağlarken kişiler birbirlerine olan mesafeli birçok davranışı da ortadan kaldırırlar. Nişan resmi bir evlilik adımı değil sadece kişilerin birbirlerine olan duygularını dışarıya karşı gösterme şeklidir.

Nişan evresinde bazı çiftler, birey olarak birbirlerinin üzerinde veya karşı aileye kendilerini kabullendirmeye çalışırken, bazı bireylerde daha ılımanlı olup  tartışmalardan ve sorunlardan uzak durmaya çalışırlar.

Tabii nişan evresinde bile bireyler kendi gerçek yüzlerini göstermezler. Bir an önce evlenmenin ve yeni bir yuva kurmanın yolunu ararlar. Nişan evresinde, Aileler tanışmalarını sürdürürken çiftlerde birbirlerini daha sık görmeye çalışırlar.

Çiftler arasında nişan yapıldıktan sonra, aileler ve çiftler kendi aralarındaki birçok duvarları kaldırırlar. Aileler duvarları kaldırırken temkini de elden bırakmamaya özen gösterirler. Ortada yeni bir yuva kurulacağı için kişiler kendilerini ve çalışmalarını, çevresinin iyi taraflarını belli etmeye çalışırlar. Aileler birbirlerine yardım etmeye çalışırlarken ufak mimik hareketleri veya olaylarla kişilerin hareket ve tavırlarını kontrol ederler. Aynı zamanda bu gibi karşılıklı tartma, deneme ve kabullendirme ile kabul etme yarışı sürerken de evlenecek olan çiftlerin yaşam tarzları da belli edilmeye çalışılır. Bu tarzlar arasında eşyaların alınması, nişan ile düğünün nasıl yapılması konusunda, evlenecek çiftlerin kalacakları yerleri ve kına, nikah, düğün tarihleri belirlenmeye çalışılır.

Nişandan sonra kına yakma, çoğu zaman kız evinde olur. Kınadan sonra da düğün yapılır.

Bakmak istermisiniz

20160503_204021

YABANİ PİRİNÇ YATAĞINDA LİMON SOSLU LEVREK

Best free WordPress theme

Bir Cevap Yazın

Ankara Web Tasarım

Powered by keepvid themefull earn money