Ana sayfa / Akademi / ENGİNARIN HAZIRLANMASI
enginar

ENGİNARIN HAZIRLANMASI

Bu sayfa için üye olmanız gerekir.
Üye Olmak İçin Tıklayınız | Parolanızı mı Unuttunuz?

 

Bir tabağa üç torba dolusu tuz koyun. Bir limonu ortadan yarıp tuzun yanına koyun. Her işlem basamağında limonu tuza batırıp kesilen kısmı ovun.
Dış Yaprakların Alınması: Dıştaki kalın yaprakları çekip kıvırarak koparın, işlemi, içteki açık yeşil renkli yumuşak yapraklara ulaşıncaya kadar sürdürün.
Başın Kesilmesi: Paslanmaz çelikten keskin bir bıçakla, enginarı baş tarafından, toplam uzunluğunun 2/3’ünü kesip, kestiğiniz uçları atın. Kestiğiniz yere yarım tuzlu limonu bastıra bastıra sürün.
Sapın Kesilmesi: Sapı dipten, enginar bir yere oturtulunca dik duracak biçimde kesip atın. Kestiğiniz yere yarım tuzlu limonu bastıra bastıra sürün.
Üst Yaprakların Alınması: Enginarı dibi alta bakacak biçimde çevirip, aynı döndürme hareketiyle, üst kısmında kalmış yuvarlak yeşil yaprakları soyun. Kestiğiniz yerlere yarım tuzlu limonu bastıra bastıra sürün.
Göbeğin Ayıklanması: Bir tatlı kaşığıyla, enginar göbeğinin ortasındaki tüylerini alıp atın. Hazırladığınız enginar göbeğini kararmaması için limonlu suya koyup, işlemleri kalan enginarla yineleyin. Hazırlanan enginar kararmaması için limonlu suya koyunuz.

Bakmak istermisiniz

Türk ve Dünya Mutfağında Çorbalar

Bu sayfa için üye olmanız gerekir. Kullanıcı Adınız Parolanız beni hatırla Üye Olmak İçin Tıklayınız …

Bir Cevap Yazın

Ankara Web Tasarım

Powered by keepvid themefull earn money